Preskočiť na obsah

Aktuálny program

Program na Apríl 2024

Pozrite sa, čo sme pre vás tento mesiac pripravili.

Vernisáž k výstave: 9.4. 2024 utorok  o 18 00 h 

Moderátorka: Martina Švirlochová

Silvia Macková je umelkyňa, ktorej obrazy si našli domov v rôznych krajinách sveta. Jej tvorba sa vyznačuje pestrosťou nielen v štýloch, technikách, ale i používaných médiách a taká je aj táto výstava. Svoje diela prezentovala na Slovensku i v zahraničí, napríklad v Madride, Ríme, Miláne, či v Londýne.
Súčasťou otvorenia výstavy je aj aktívne zapojenie hostí do maľby obrazu, ktorý bude výstavu sprevádzať až do jej ukončenia.

Výstava je predajná. Vstup voľný!

Prednášajúci:
Mgr. Jakub Špoták, PhD. a Ing. Iveta Puchovanová


Odborný asistent a externá doktorandka na Katedre porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty UK, členovia občianskeho združenia ProMaya. Obaja sa zúčastňujú archeologických výskumov v Guatemale.
V oblasti Strednej Ameriky predstavovali Mayovia jedinú kultúru, ktorá používala pravé písmo. Ani známejší Aztékovia nepoužívali tak sofistikovaný písomný systém a kalendár ako Mayovia. Do dnešného dňa sa nám podarilo rozlúštiť približne 95% hieroglyfov, avšak reálna úroveň rozlúštenia, teda zistenie presného významu, je na úrovni približne 70%.
Prednáška predstaví základné informácie o pôsobení slovenských archeológov v Guatemale, charakteristiku mayského hieroglyfického písma, pričom bude doplnená aj o zaujímavé cvičenia.

Vstupné: 8 €

Ak máte radi TEDex, Discovery kanál alebo NatGeo, príďte na stretnutie do LAMPY, culture & club & coffee v Petržalke.
Traja prednášajúci sa počas 7200 sekúnd zábavnou formou podelia o svoju vášeň v ich špecializácii.

Prednášky a prednášajúci
Igor Rintel – Od Mušlí po Bitcoin: príbeh peňazí
RNDr. Daniel Buchta, PhD.- O kvantách a kvantových počítačoch
Petronela Juhošová – Korene salsy

Sálu otvárame o 18:30 – prednášky začínajú o 19:00. Vstup je voľný, ale býva plno.-) preto odporúčame rezervovať si lístky prostredníctvom tikpo.sk/ podujatia@kafelampy.sk

Príďte si zaspomínať na časy keď  boli kaviarne súčasťou koloritu každého väčšieho mesta, medzi ktoré sa včlenila od roku 1919 aj Bratislava, čo do veľkosti malé, ale hlavné mesto jednej časti novovzniknutej Československej republiky – Slovenska. V 20. – 40 rokoch minulého storočia bolo v nej cca 35 väčších kaviarní, z toho 12 kultových, situovaných v tzv. „zlatom trojuholníku“, ktorého vrcholy tvorili kaviarne Štefánia – Berlin – Múzeum. Boli „výsostným územím“ bratislavskej bohémy.                           

Novým pravidelným programom „Splínové lampy“ sa pokúsime navodiť ducha doby, necháme sa opantať splínom, oživiť a pospomínať na časy vlády galantnosti mužov voči ženám, obdobiu stretnutí priateľov na nedeľných promenádach, či posedeniam pri kávičke, zákusku, ale aj koňačiku, vínku pri dobrej cigánskej muzike v distingvovanom – pre milencov tiež aj diskrétnom – prostredí bratislavskej kaviarne.

Jozef Šimonovič, herec
Margaréta Hercová cimbalistka
Ondrej Lőrinčík, scenár

Vstupné: 15 € / dôchodcovia 10 €

Pozrite si naše priestory

Sála LAMPY

VIP salónik

Street View Bar

Otváracia doba:
Pondelok – Piatok: 08:00 – 20:00