Preskočiť na obsah

Minulý rok sa v Kafé Lampy premietal krátky ekologický film The Swan. Rozprávali sme sa so spoluautorom scenára Petrom Rajčákom.

O čom je The Swan?

Určite je lepšie si ten 10 minútový filmík pozrieť, ako o ňom 2 hodiny hovoriť. Ale anotácia je asi takáto. Mladá fotografka zachytáva krásy prírody. Problém je, že dej sa odohráva v budúcnosti a fauna vyzerá už trochu inak.

O koľko rokov nás takáto budúcnosť čaká?

To je otvorené. Ak sa nezmeníme, môže to byť oveľa skôr, ako si myslíme.

Kde sa film natáčal?

Znepokojujúce je to, že v okolí Bratislavy. Lokácie neďaleko Slovnaftu ani nepotrebovali nejak špeicálne upravovať, aby vytvorili kulisu ekologickej katastrofy. Už toto samotné je na zamyslenie.

Film získal za rok množstvo ocenení. Ktoré boli najvýznamnejšie?

Ocenenia neboli dôvodom, pre ktoré sme ten film natočili. V našej reklamnej agentúre Effectivity sme pripravovali kampaň pre EKOTOPFILM. Spolu s režisérom Jonášom Karáskom sme si povedali, že poďme urobiť niečo, čo nebude mať životnosť 2 týždne. A uvidí to oveľa viac ľudí.

A tak vznikol The Swan. Krátky film, ktorý videli diváci na 3 kontinentoch.

Aj v Kafé Lampy. Kde okrem nás sa film ešte premietal?

Je toho mnoho. V Bratislave to bol ešte spomínaný festival EKOTOPFILM, kde mal film premiéru. EKOTOPFILM navyše vzal film aj na turné po slovenských školách, vďaka čomu ho videlo okolo 3000 žiakov a študentov.

Potom sa nám začali ozývať programoví riaditelia festivalov a v priebehu roka mal film premiéru v Rakúsku, Rumunsku, Francúzsku, Kanade, USA i Malajzii. Ocenenia boli len vítaným bonusom.

Ktoré z tých ocenení boli najvýznamnejšie?

Asi Grand Prix na Canada Short, kde si Jonáš Karásek odniesol aj cenu za najlepšiu réžiu. A podstatné bolo aj špeciálne ocenenie francúzskeho ministerstva kultúry na festivale v Deauville.

Prečo je film v angličtine?

Pretože tá téma je globálna. Netýka sa len Slovenska, ale 7 miliárd ľudí, ktorí sa musia zmeniť. Ekologické katastrofy nepoznajú hranice, znečistenej rieke ani rádioaktívnemu mraku nevysvetlíte, že tu sa má zastaviť. Výrub dažďových pralesov skrátka nie je len vnútornou záležitosťou Brazílie, ale nás všetkých. Podobne je to aj s miznúcimi lesmi na Slovensku. Je načase, aby sme sa na planétu začali dívať ako na spoločný domov nás všetkých.

Pre divákov na Slovensku sú k dispozícii slovenské titulky. Tí, ktorí film The Swan nestihli v Kafé Lampy, môžu si ho pozrieť na tomto linku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *