Robo Srnka je v bežnom živote školiteľom v technickej oblasti, v oblasti účtovníctva a projektového riadenia. Pre návštevníkov Večera zVEDAvých je však tým, ktorý vie zorganizovať príjemnú a zaujímavú debatu s vedcami z rôznych oblastí.
Vraj tancujete?
,,Tancujem salsu a niekedy vypomáham aj ako inštruktor v klube La Bomba. Preferujem mambo štýl, ale rád si zatancujem aj kubánsku. Táto záľuba ma drží už roky a keď cestujem tak sa snažím nájsť salsa klub v danom meste, aby som si mohol zatancovať s miestnymi. Takto som už tancoval v New Yorku, Londýne, Berlíne, Moskve, Sydney alebo Tokiu. Z toho neúplného zoznamu je jasné, že tiež rád cestujem a spoznávam nové miesta.“
Máte veľa rôznych záujmov. Aké boli vaše kontakty a skúsenosti s vedou?
,,Keď si spomeniem na školské časy, bavila ma matematika a fyzika a programovanie, ale napríklad chémia bola náročná. Keď som počul na jednej našej debate p. Bertóka hovoriť o komplexných cukroch, tak som si hovoril: škoda, že som nemal takého učiteľa ako bol on. Myslím si totiž, že nielen školské predmety, ale aj rôzne iné oblasti vzdelávania môžu byť zaujímavé, keď to vie človek podať. A v tom vidím veľký problém nášho školstva. Učitelia nevedia nadchnúť deti pre predmet, ktorý učia.“
Vedci, ktorých si pozývate na stretnutia to vedia? Je umenie nájsť vedcov, ktorí vedia podať laicky to čo robia?
,,Nie všetci sú toho schopní, ale je ich dosť. Čas, ktorý im Večer zVEDAvých ponúka je 15minút, takže aj to je niekedy umenie, ale zároveň výhoda v jednom.“
Prečo ste sa pustili do organizovania Večera zVEDAvých?
,,Ja som sa k tejto myšlienke dostal už dávnejšie. Som aktívny v klube „Toastmasters“ , kde sa učím efektívnejšie komunikovať, naberám rečnícke skúsenosti, prezentačné schopnosti. Stretávali sme sa istý čas v priestoroch Educafe, kde Mirka Kneslová organizovala aj „múdre utorky“. Chodieval som tam dosť často a boli to stretnutia veľmi príjemné a interaktívne. Keď sa skončili, objavil som „vedecké kaviarne“ Centra vedecko-technických informácií. No a posledný impulz prišiel aj od kamarátky z Austrálie, ktorá mi predstavila projekt „NERD NITE“. A potom som už vedel čo chcem. Koncept, ktorý spojí viaceré dohromady. Aby nebol príliš vedecký, ale zase aj dostatočne nabitý informáciami.“
Ako prebieha Večer zVEDAvých?
,,O pol siedmej večer ste vítaní v Sále Kafé Lampy. Najlepšie je, ak si miesto rezervujete, lebo sa tešíme záujmu návštevníkov. O siedmej začíname. Ponúkame vždy tri prednášky v dĺžke 15minút, medzi ktorými je prestávka. Počas nej môžete diskutovať s rečníkmi aj individuálne. Po treťom rečníkovi končíme stretnutie kvízom. Pripravených máme 9 až 10 otázok, ktoré vymýšľajú rečníci. Vyberáte si zo štyroch odpovedí.“
Podobné projekty sú v súčasnosti obľúbené. Reflektujete ich? Čím si vysvetľujete zvýšený záujem?
,,Žijeme v neuveriteľnej dobe. Veľké percento populácie sa môže venovať skúmaniu nových vecí. Teda, aj počet vedcov sa výrazne zvýšil v porovnaní s minulými storočiami. Okrem toho SAV sa aktívnejšie zapája do popularizácie vedy a aj počet podujatí, ktoré popularizujú vedu sa všeobecne zvýšil. Aj v Bratislave je ich hneď niekoľko. Navštevujem mnohé z nich. Niektoré sú náročnejšie, vedeckejšie, iné sú zamerané viac na laické publikum.“
Večer zVEDAvých je viac o zábave alebo skôr o vzdelávaní?
,,NERD NITE, ktorej koncept som prebral, sa drží myšlienky, ktorá oslovila aj mňa. Na to aby som sa učil, sa musím zabávať a prečo by som to nemohol robiť pri pohári vína?! Je to viac populárnejšie ako vedecké, ale vždy to má pridanú informačnú hodnotu. Ja napríklad pozývam nielen ľudí, ktorí danú vec skúmajú vo výskume, ale aj odborníkov z firiem. Tak to bolo napríklad pri pasívnych senzoroch, dizajne áut, alebo pri téme ochrana vodných zdrojov na Slovensku.“
Ako/podľa čoho si vyberáte rečníkov?
,,Zatiaľ som mal prednášajúcich, ktorých predmet výskumu som poznal. Navštevujem veľa podobných podujatí a diskusií, tak mám celkom prehľad. S každým sa snažím stretnúť a debatovať. Spoznať čo robia.“
Majú záujem prezentovať sa?
,,Áno. Niektorí to dokonca majú ako povinnosť, ale väčšinu to baví.“
Je oblasť, ktorá ľudí v súčasnosti viac zaujíma?
,,Určite áno. Vidím tam dve oblasti. Jedna z nich je výskum chorôb, napr. autizmus, alebo rakovina. A druhá oblasť, je oblasť techniky.“
Koho pozývate na septembrové stretnutie?
,,Antropologičku Danijelu Jerotijević, ktorá bude hovoriť o alternatívnej medicíne. To ako si zdôvodňujeme, že funguje, resp. nefunguje. Príde Štefan Beňuš, ktorý bude hovoriť o robotickej hlave, ktorú zostrojil. Výskum robí v oblasti komunikácie medzi človekom a strojom. Tretia prednáška bude historická od Petra Šoltésa. Tento raz o koreňoch politickej korupcie na Slovensku. A to ešte z obdobia Uhorska.“
Máte vedca, ktorého túžite pozvať na Večer zVEDAvých?
,,Mám. Stretol som ho na podujatí SAV. Petr Novák, venuje sa výskumu Alzheimerovej choroby. Už sme raz aj boli dohodnutí, ale žiaľ nakoniec nemohol prísť.“