Preskočiť na obsah

Moderátor v rádiu, profesor a teraz sa naplno venuje tvorbe a malovaniu mandál. Prednedávnom Ľubomír Slejzák predstavil svoju tvorbu aj v Petržalke v LAMPY coffee & club & culture. Počas vernisáže nás autor zasvätil do tajomstva mandál a spolu s ním sme vytvorili pieskovú mandalu, na ktorej sa podielali všetci zúčastnení. No a my sme autora trochu vyspovedali.

Ak sa však o Ľubovi alebo jeho tvorbe chcete dozvedieť viac, srdečne vás pozývame na Mandalovú párty 21.8. 2019 v LAMPY coffee & club & culture (Kafé LAMPY), kde si môžete jeho diela aj naživo pozrieť.

Vyštudovali Ste pedagogickú fakultu, konkrétne slovenský jazyk a výtvarnú výchovu. Máš za sebou učiteľskú prax na ZŠ, SŠ aj na vysokej škole Prešovskej univerzity. Ako Ste sa ako učiteľ a profesor dostali k tvorbe mandál?

,,Počas štúdia na vysokej škole som sa zoznámil s dielom Carla Gustava Junga: Mandaly – obrazy z nevedomia a veľmi ma to zaujalo. Po škole som si začal kresliť malé okrúhle obrázky, ktoré sa predávali ako suveníry v Levoči na námestí. Tak som si privyrábal peniažky navyše k učiteľskému platu. Keď som na podnet môjho klienta namaľoval svoju prvú veľkú mandalu, učarovalo mi to a tak som vymyslel prvú mandalovú webovú stránku na Slovensku a povedal som si, že to skúsim s mandalami.“

S pojmom ,,mandala“ sa už väčšina z nás stretla – známe sú najmä budhistické pieskové mandaly. Ale čo to vlastne je a odkiaľ sa vzala?

,,Slovo mandala pochádza z Tibetu a je to pomenovanie pre okrúhly budhistický obraz, ktorý slúži ako rituálna alebo učebná pomôcka. Dodnes robia budhistickí mnísi mandaly z farebných pieskov. Sypú ich niekoľko dní podľa presného vzorca na rovnú plochu, je to tímová práca, pri ktorej sa koncentrujú, na nič nemyslia a odriekavajú mantry. Toto je pôvodný význam slova. V čase sa však mnohé významy slov menia, tak ako napríklad slovo myš pre nás znamená počítačovú pomôcku, pred sto rokmi by sa o tom nikomu ani nesnívalo. Podobne aj dnes slovo mandala nadobudlo nový globálny medzinárodný význam a označuje sa ním akékoľvek umelecké dielo vytvorené do kruhu. Mandaly dnes maľujú malé deti v nemeckých v škôlkach, lebo ich to upokojuje a pomáha im to zlepšiť koncentráciu alebo seniori v rakúskych zariadeniach pre seniorov, kde mandaly zasa pomáhajú starým ľuďom zlepšovať pamäť. Na tieto terapeutické účinky mandaly prišiel už pred sto rokmi vyššie spomínaný slávny švajčiarsky psychiater C. G. Jung, ktorý mandaly maľoval so svojimi pacientmi.“

Objavuje sa mandala aj v iných náboženstvách ako budhizme?

,,Áno, ale volá sa inak. Napríklad v hinduizme je Jantra, v kresťanstve sú známe veľké vitrážové okrúhle okná – rozety alebo centrálna kompozícia Chrámu Svätého Petra v Ríme pod kupolou s baldachýnom nad hrobom zakladateľa cirkvi má tiež tvar posvätného kruhu. Indiáni majú vo svojich prírodných kultoch zavedený napr. Lapač snov, Islamisti majú vo svojich mešitách tiež nádherné kruhové obrazce, ktorými oslavujú veľkosť svojho Stvoriteľa. V staroveku aj na našom území sa stavali velikánske kruhové rondely z kameňov, ktoré pravdepodobne tiež slúžili aj na rituálne a spoločenské účely.“

Každá mandala, ktorú namalujete je jedinečná. Odkiaľ čerpáte nšpiráciu na ďalšiu tvorbu?

,,Jedna inšpirácia je nekonečná a vychádza z princípu piatich elementov, to sú osobné, partnerské a rodinné mandaly, ktoré tvorím pre ľudí podľa ich dátumu narodenia. Druhá rovina inšpirácie je klasická umelecká, kedy sa hrám s výtvarnými materiálmi a snažím sa vytvoriť niečo nové, prekvapujúce, krásne, niečo, čo diváka osloví a zasiahne jeho dušu. Vyhýbam sa však tvoreniu depresívnych obrazov, radšej ľuďom sprostredkujem harmonické zážitky. Nie som teda štandardný moderný umelec.“

Okrem diel, ktoré máme možnosť vidieť v priestoroch LAMPY coffee & club & culture do 30.8. 2019, maľujete aj osobné, rodinné či partnerské mandaly. Ako sa tvoria táketo mandaly?

,,K tomu ma priviedla moja dlhoročná prax feng shui. Dlho som hľadal také harmonizačné prostriedky, ktoré by boli nadnáboženské, teda aby to neboli tie čínske žaby a Fu psi, ale ani Anjeli, Budhovia či Ježiškovia, ktorí dokážu zharmonizovať negatívne zóny v príbytku… Dokonalý harmonizačný prostriedok som našiel práve v mandalách a vytvoril som k nim originálne know-how, ktoré vychádza z astrológie, takže podľa dátumu narodenia viem pre ľudí namaľovať taký farebný obraz, ktorý s nimi ladí a podporuje ich. Stačí k tomu dátum narodenia.

Keď sa k tomu pridá psychologické poznanie o nadvedomí a podvedomí a spojíte si to neurolingvistickým programovaním alebo s nejakou inou modernou kvantovou filozofiou, dokážete vytvoriť veľmi účinný obraz, ktorý človeku môže veľmi rýchlo zmeniť život k lepšiemu. Preto tvrdím, že Svet potrebuje mandaly :)“

Video z tvorby piesočnej mandaly si môžete pozrieť na facebook.com/kafelampy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *